22 июля 2018 года, воскресенье
Під час зворушливої зустрічі

ХМЕЛЬНИЦКИЙ. Історія Арона Вайса

10.08.2017 | Община, Украина

Співробітник Ієрусалимського офісу «Джойнт», Доктор Арон Вайс – добре відомий всьому світові, як одна з перших особистостей на шляху створення системи «Хесед», до якої належить і Хмельницький благодійний фонд «Хесед Бешт».


Він часто відвідує Україну загалом та Хмельницький зокрема, розповсюджуючи ідеї Американського Єврейського Об’єднаного Комітету «Джойнт», благодійництва та відродження єврейської самобутності. Однак є у пана Вайса й такі історії, які раніше були відомі лише вузькому колу людей. 4 серпня, під час свого візиту в нашу громаду, у Общинному Центрі «Тхія» одна з найбільш трагічних історій була переказана широкому загалові.


Арон Вайс прибув до нас у рамках візиту до Хмельницької та Тернопільської громад та участі у Шаббатоні для наших клієнтів. У Общинному Центрі «Тхія» на зустріч з Доктором наук прийшли люди різного віку, оскільки сьогоднішній спікер, завдяки своїй відкритості, користується попитом як у молоді, так і в людей «золотого» віку.


Історія Арона Вайса стосувалася його дитинства, що пройшло у м. Борислав на Львівщині, а також тих страшних подій, які змінили хід історії та увійшли у неї під назвою «Голокост». На той час малий Арон з батьками, братами й сестрами, жили серед українців та поляків й навіть не замислювалися, що зовсім скоро ця ідилія буде безцеремонно порушена. З приходом нацистів родина на власні очі бачила єврейський погром. Від катів їх захистила українська сусідка Юлія, яка заховала родину Вайсів на горищі й виступила на їх захист супроти розгніваних погромників. Всю окупацію єврейська родина також провела в сусідському льоху навіть тоді, коли син рятівниці пішов у поліцаї. А після визволення – відплатили рятівниці тою ж «монетою», переховуючи сина в своєму льосі вже від НКВДистів.


Це не проста історія… Вона до останньої миті утримувала увагу аудиторії та лишила глибинні роздуми у всіх її слухачів. Кожен намагався поставити себе на місце матері Арона, яка просила сусідку про допомогу й приймала непросте рішення про сокриття у себе колишнього ката. Але мораль, занотована у віковічній єврейській мудрості, простежується якомога ясніше – «Полюби ближнього свого…»


Історія Арона Вайса доступна усім користувачам Інтернету: кілька років тому завдяки студентам із США вона була відзнята й змонтована для прийдешніх поколінь (https://www.youtube.com/watch?v=Nws4Yqf-Lzg). Після зустрічі з Хмельничанами пан Вайс направився у Тернопіль та ще два дні вів бесіди та лекції з учасниками Шаббатона. Усі люди поважають життєву позицію та енергією цієї людини, а після побаченої історії – просто захоплюються Доктором Ароном Вайсом.


Источник: http://www.hesedbesht.org.ua
© 1997—2009 Всеукраинский Еврейский Конгресс
Еврейская студунческая организация Гилель Компьютерная школа Правда о Сионизме Рейтинг@Mail.ru Rambler's Top100 bigmir)net TOP 100